Wiersze - miłosne wiersze | Recenzja wiersze do filmu Ja Cię Kocham, a Ty śpisz i innych

Wiersze
miłosne wiersze


Wśród tematyki, którą są historie miłosne znajdują się m.in. filmy powstałe na podstawie książek. Przykłady wierszy do takich filmów ukazujących miłość w troskach i radościach, a spełniających te kryteria to na przykład Pamiętnik księżniczki, czy Zmierzch. Tylko, że one kończą się w końcu pozytywnie. Poniższa historia jest, jednak taką nie do końca.
Na temat filmu Miłość i wojna (1996, pokazany: 24 stycznia 1997) na podstawie książki Hemingwaya nie udało mi się jeszcze napisać. Pragnę jednak przytoczyć choć jego treść, ponieważ myślę, że jest w tematyce historii miłosnych bardzo stosowna.
Sandra Bullock i Chris O'Donnell w filmie w reżyserii Richarda Attenborough na podstawie książki Hemingway In Love and War Henry'ego Villarda i Jamesa Nagela pod tytułem Miłość i wojna (In Love and War 1996), wcielają się w dwoje ludzi żyjących w czasach wojny.
Jednak film Miłość i wojna to nie tylko historia samych bohaterów, ale i postaci pobocznych. Pokazywane są przez to fragmenty dotyczące życia z tamtych czasów. Na przykład fragment o ty, że Włosi szanują żony, wielbią kochanki, ale kochają tylko matki Poznajemy przez to mentalność ludzi z tamtych czasów, bądź też mentalność choć akurat bohatera, który tych słów używa. Kobiety nie powinno się pytać o wiek, ale widać iż podczas akcji wszystkie reguły są łamane. Bohaterka ma 26 lat, a to przed czym próbuje uciec sprawia iż trafia właśnie do tego miejsca. Chodzi o uczucia. Uczucia, które mogą spotkać każdą ze sprawujących opiekę szpitalną kobiet. To, jak historia Edypa, tylko z zupełnie innym końcem. Sprawująca opiekę nad chorym w szpitalu kobieta słyszy, że jest zakochana w  mężczyźnie tylko, o tym nie wie. Czasy wojny sprawiają, że raz mogą się spotkać raz są daleko. Z czasem kobieta dowiaduje się, że nie musi do niego pisać, by mu powiedzieć o swoich uczuciach. Rozważa, jednak to, że za 7, czy 8 lat on nadal będzie obchodził urodziny, a ona nie. Dzieciak, tak o nim mówi. Cały czas, odkąd go spotkała. Mimo to, że wydaje się, iż wszystko się ułoży to historia miłosna jest smutna. Przychodzi czas, że trzymają się daleko od siebie. Kiedy zaś kobieta po czasie przyjeżdża do mężczyzny i pyta, czy ryby biorą; chce z nim jeszcze o czymś porozmawiać. Sprawy, które muszą  zostać wypowiedziane, bo być może nie jest za późno - jak twierdzi. Padają słowa, że wiedzieli o tym oboje, tylko nie powiedziała mu wcześniej. Mężczyzna jest obrażony na kobietę, że dopiero teraz mu powiedziała o uczuciach żywionych do niego. Twierdzi, że dzieciak dorósł, dzięki niej. Ona wyznaje mu miłość i odchodzi. Mówi, że do końca życia będzie go kochać. Mężczyzna załamuje ręce, ale duma nie pozwala mu wybaczyć kobiecie tego, że nie powiedziała mu wcześniej. Mężczyzna to sam Hemingway, który staje się najsławniejszym dzieciakiem pokolenia. Hemingway to dzieciak, który żył tylko w jej sercu. W 1954 roku otrzymuje Nobla z literatury, a podczas życia ma aż 4 żony. Po latach tragicznie odchodzi. Film pokazuje, że nawet historia miłosna może mieć nie tylko łatwe zakończenie. Tak, jak i niektóre wiersze miłosne nie są tylko pogodne opiewające ją lub jego, ale i inne.

Zobacz także:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz